Schedule La Guarimba 2018 Summer

LIDO AZZURO

17:00 PRESENTATION OF THE JURY

AMANTEA LUNGOMARE

19:00 – TAMPOGRAPHY WORKSHOP
with Sara Fratini & Mikel Murillo

FREE | Reservations: +39 3335757341

PARCO COMUNALE LA GROTTA

21:00 – CONCERT OF ORCHESTRA DI FIATI MEDITERRANEA

21:30 – OPENING SCREENING

Lucía Cafeina | 4’ | SPAGNA | FICTION

Film made by Spanish duo Burnin Percebes during La Guarimba 2017 Artistic Residence

22:00 – SELECTED SHORT FILMS | ALL AUDIENCES

Back To Nature by João Pombeiro | 7’ | Portugal |  VIDEOCLIP

Mum, I’m back by Dimitris Katsimiris | 4’ | Greece | FICTION

Foreign Body by Marta Magnuska | 7’ | Poland | ANIMATION

The Beep Test by Maxime Aubert | 16’ | Canada | FICTION

The Day of the Wall by Daniele Greco| 13’ | Italy | DOCUMENTARY

Drush by Nils Janssens | 3’ | Belgium | ANIMATION

Bolbol by Khedija Lemkecher | 25’ | Tunisia | FICTION

23:00 | SELECTED SHORT FILMS | MATURE

Solicitous by Zuzanna Plisz | 4’ | Poland | VIDEOCLIP

The Hunger by Kenneth Karlstad | 20’ | Norway | FICTION

Coyote by Lorenz Wunderle | 9’ | Switzerland | ANIMATION

Harbour by Stefanie Kolk | 12’ | Netherlands | FICTION

Negative Space by Max Porter & Ru Kuwahata | 5’ | France | ANIMATION

May Day by Olivier Magis & Fedrik De Beul | 22’ | Belgium | FICTION

Barbeque by Jenny Jokela | 5’ | UK | ANIMATION

Kris Bronze by Larry Machado | 24’ | Brazil | DOCUMENTARY

SECRET LOCATION

13:00 – SOCIAL LUNCH WITH “AUSER ORGANISATION”

PARCO COMUNALE LA GROTTA

21:00 | SELECTED SHORT FILMS | ALL AUDIENCES

Soukeina by Laura Sipán | 28’ | Spain | DOCUMENTARY

Growing Young by Katarzyna Sawicka | 4’ | Poland | VIDEOCLIP

Airport by Michaela Müller | 10’ | Croatia | ANIMATION

The Junction by Patrick Doyon | 4’ | Canada | ANIMATION

Marmatuile by Alejandro Saevich | 11’ | Mexico | FICTION

Blue Christmas by Charlotte Wells | 15’ | UK | FICTION

Saint Hubert by Jules Comes | 19’ | Belgium | FICTION

Grandpa Walrus by Lucrèce Andreae | 14’ | France | ANIMATION

23:00 | SELECTED SHORT FILMSMATURE

Lijf by Thomas Bos | 3’ | Netherlands | VIDEOCLIP

Afterwork by Luis Uson & Andrés Aguilar | 6’15” | Ecuador | ANIMATION

Magic Alps by Marco Scotuzzi & Andrea Brusa | 14’ | Italy | FICTION

Eden by Julie Caty | 5’ | France | ANIMATION

Wren Boys by Harry Lighton | 11’ | UK | FICTION

Mathilde 326 by Jean-Sébastien Bernard | 7’ | France | FICTION

Volcano Island by Anna Katalin Lovrity | 9’ | Hungary | ANIMATION

Medulla Oblongata by Roberto Nascimiento | 7’ | New Zealand | DOCUMENTARY

Maneki Neko by Manolis Mavris | 18’ | Greece | FICTION

The Plumber by Méryl Fortunat-Rossi & Xavier Séron | 14’ | Belgium | FICTION

Sherry by Eliane Lima | 23’ | United States | DOCUMENTARY

SECRET LOCATION

03:00 | Screening of INSOMNIA
EXPERIMENTAL PROGRAM:

Don’t Call Me a D*ck by Olympe De G. |  10’34 | Spain

Artemis & Death by Julien Bouthillier | 6’51 | Canada

Sense of Time by Wenhua Shi | 5′ | United States

Hoissuru by Armand Rovira | 18’03 | Spain

The Jungle Knows You Better Than You Do by Juanita Onzaga | 20′ | Colombia

PIAZZA CALAVECCHIA

10:30 | DEPARTURE OF THE HISTORIC CENTER TOUR WITH ALL THE GUARIMBEROS

RISTORANTE TIPIKO

13:00 | VIMEO APERITIF

PARCO COMUNALE LA GROTTA

21:00 | SELECTED SHORT FILMS | ALL AUDIENCES

The Good Education by Gu Yu | 29’ | France | DOCUMENTARY

Peak Magnetic by Sander Houtkruijer | 4’ | UK | VIDEOCLIP

Link by Robert Loebel | 7’ | Germany | ANIMATION

Mermaids and Rhinos by Viktoria Traub | 15’ | Hungary | ANIMATION

Not yet by Arian Vazirdaftair | 14’ | Iran | FICTION

Going Ape by Nicolas Lesaffre & Charles Blanchard | 4’ | France | ANIMATION

Trahere by Juš Jeraj & Atila Urbančič | 10’ | Slovenia | DOCUMENTARY

Contractor 014352 by Simon Ryninks | 13’ | UK | FICTION

23:00 | SELECTED SHORT FILMS | MATURE

Smog by Rupert Höller | 2’ | Austria | VIDEOCLIP

Da Lost Boyz by Julia Chapot | 23’ | Francia | FICTION

Wildebeest by Nicolas Keppens & Matthias Phlips | 19’ | Belgium | ANIMATION

The Fix by Edward Jack | 10’ | United States | FICTION

Black Dog by Joshua Tuthill | 15’ | United States | ANIMATION

Dandelion by Elisa Talentino | 2’ | Italy | ANIMATION

Pharmakos by Laura Vandewynckel | 13’ | Belgium | DOCUMENTARY

Sodom’s Cat by HUANG Ting-Chun | 29’ | Taiwan | FICTION

LIDO AZZURRO

18:00 | Conference “YOUNG AFRICAN FILMMAKERS AND THE FUTURE OF AFRICAN CINEMA” with

Pape Lopy, director of the short film “Dem Dem”

Keba Danso, head of the association Karmala Cultura

Djia Mambu, journalist and manager of VisuElles

The conference is open to everyone and will be held in English.

PARCO COMUNALE LA GROTTA

21:00 | SACRED + S, A MUSIC + CINEMA RITUAL
Concert of Vincent Moon

21:00 | SELECTED SHORT FILMS | ALL AUDIENCES

The Blissful Accidental Death by Sergiu Negulici | 15’ | Romania | ANIMATION

Son by Philippe Grenier | 4’ | Canada | VIDEOCLIP

Palenque by Sebastián Pinzón Silva | 25’ | Colombia | DOCUMENTARY

Botanica by Noël Loozen | 13’ | Netherlands | FICTION

Matria by Álvaro Gago | 20’ | Spain | FICTION

A Love Letter to the One I Made Up by Rachel Gutgarts | 6’ | Israel | ANIMATION

El Gran Libano by Mounia Akl & Neto Villalobos | 16’ | Lebanon | FICTION

Wibble Wobble by Daphne Do | 6’ | Australia | FICTION

As long As It Takes by Abeille Tard | 13’ | Canada | FICTION

23:00 |SELECTED SHORT FILMS | MATURE

Dolly.Zero by Ugo Bienvenu | 3’ | France | VIDEOCLIP

Salvation by Thora Hilmarsdottir | 24’ | Iceland/Sweden | FICTION

Rewind forward by Justin Stoneham | 23’ | Switzerland | DOCUMENTARY

Run Rostam Run by Hossein Molayemi | 11’ | Iran | ANIMATION

PARCO COMUNALE LA GROTTA

21:00 | VINCENT MOON LIVE CINEMA
A site specific research experience based on recordings that Vincent Moon will make on the previous days of the festival in the region of Calabria.

22:00 | VIMEO STAFF PICK VIDEO
Screening of Short Films curated by Sam Morill

22:30 | KARMALA
Screening of African shorts:

DEM DEM! by Pape Bouname Lopy, Marc Recchia & Christophe Rolin | 26’ | Senegal | FICTION

Get up Kinshasa! by Sébastien Maitre | 21’ | Congo | FICTION

It rains on Ouaga by Fabien Dao | 25’ | Burkina Faso | FICTION

23:00 | PALMARES
with the jury of the 6th edition : Thomas Horat (Switzerland),
Jude Dry (United States) & Djia Mambu (Congo)

23:00 | CONCERT OF KYA LOUM

Senegalese singer-songwriter.

Quanto costa l'ingresso?

Come dal primo anno, l’ingresso alle proiezione è libero perché il nostro obiettivo è riportare il cinema alla gente e la gente al cinema!

Comments

comments

Ma io comunque voglio contribuire

Puoi fare una donazione o acquistare una maglietta, una borsa, un gadget o una stampa delle nostre locandine ed aiutarci ad essere sostenibili

Comments

comments

Possono venire i bambini?

Il festival non conosce la censura ma dopo le 23:00 alcuni cortometraggi possono ferire certe sensibilità per cui abbiamo allestito “La Grotta dei piccoli” uno spazio all’interno della grotta che proietterà film di animazione per bambini durante tutte le sere del festival.

Comments

comments

Ci sarà da mangiare?

Sì. Durante tutti i giorni troverete pasta e mollica, vino e birra.

Comments

comments

Comments

comments